aktualnoœci kadra oferta imprezy centrum poradnik przyjaciele kontakt
o nas
baza Szkoły
oferta SG
najczęściej zadawane pytania
wypożyczalnia sprzętu
galeria
napisali o nas
wybierasz się do nas, sprawdź pogodę:
zobacz: kamerę i aktualną temperaturę


SPRZĘT

Jaki powinien być sprzęt turystyczny ? - Na pewno: funkcjonalny, niezawodny, lekki ( z drobnymi wyjątkami ). Powinien jeszcze być tani. Z tym akurat najgorzej, bo zwykle ten naprawdę dobry - jest naprawdę drogi. Choć nie zawsze najdroższy jest automatycznie najlepszy, to jednak znacznie częściej niż ten najtańszy jest dobry. Dobra jakość zawsze kosztuje. Ale warto zapłacić więcej, chociaż za sprzęt podstawowy tj. : plecak, śpiwór, namiot i ew. maszynkę do gotowania. Nie zapominajmy, że jedną z cech rzeczy dobrych jest ich trwałość. Kolejnym problemem jest specjalizacja. Generalnie, można spokojnie powiedzieć, że "jeśli coś jest od wszystkiego - to jest do niczego". Im sprzęt jest wyższej klasy, tym jest bardziej specjalistyczny. Nie ma na to rady.

ALTIMER
Wysokościomierz barometryczny -pokazuje na jakiej wysokości znajdujemy się aktualnie, działa na zasadzie pomiaru ciśnienia, wykorzystując zależności spadku ciśnienia atmosferycznego wraz ze wzrostem wysokości.

BALONY LAWINOWE
Balony do napełniania sprężonym gazem, noszone na zewnątrz ubrania. W momencie zejścia lawiny użytkownik pociąga ze specjalny pasek , który przymocowany jest do zbiorników z gazem i te napełniają balony. Balon taki powinien utrzymać ofiarę na powierzchni lawiniska.

CZEKAN
- na trzonku, zwanym styliskiem ma z jednej strony ostrze służące do wbijania w ścianę lodową a z drugiej małą łopatkę, którą można np. wyrąbywać stopnie w śniegu .Jeśli zamiast łopatki znajduje się specjalny młotek wtedy narzędzie nosi nazwę czekanomłotka. Czekan po wbiciu styliska w śnieg może służyć jako punkt asekuracyjny.

CZOŁÓWKA
Mała latarka przystosowana do noszenia na głowie. Składa się z małych diod i elastycznej opaski która utrzymuje ją na głowie. Powinna łatwo zmieścić się w kieszeni.

FOKI
Kiedyś z foczej skóry, teraz produkowane ze sztucznego włosia. Mają postać taśm zaopatrzonych na końcu w uchwyty do nart, z jednej strony pokrytych klejem wielokrotnego użytku. Futrzane paski, przyklejane do ślizgów nart ułatwiają nam podchodzenie na nartach nawet po stromym zboczu i głębokim śniegu. Podobnie jak w przypadku głaskania kota-narta ślizga się "z włosem" a hamuje "pod włos". Później łatwo je ściągamy do zjazdu.

GPS - (ang) Global Positionig System
Globalny system ustalania pozycji. Małe urządzonko, które określi swoje oddalenie od satelitów(co najmniej trzech), których pozycja jest dokładnie znana i obliczy na tej podstawie własne (czyli też Twoje) położenie.
Ponadto GPS może ustalić:
- wysokość nad poziomem morza,
- datę i godzinę,
- prędkość poruszania się i kierunek,
- kierunek i odległość do następnego punktu trasy.

ŁOPATKI LAWINOWE
Składane łopatki służące do przekopywania lawiniska. Lekkie i poręczne, łatwo można je przytroczyć do plecaka.

KARABINEK
- owalny kawałek metalu, ze specjalnym zamkiem uchylnym, służy do łączenia ze sobą pozostałych części wyposażenia wspinacza.

KARIMAT
Wodoodporny materacyk do spania, wykonany przeważnie z pianki o grubości 2-5 cm, chroni przed zimnem, także przed brudem.

KIJE SKI TUROWE
Aby umożliwić działanie w dwóch różnych funkcjach-podchodzeniu i zjeździe-są to kije składane, teleskopowe, które możemy wyregulować w zależności od potrzeb. Najlepsze są lekkie kije z szerokimi talerzykami i wygodną, korkową rękojeścią.

MAPA
plan danego terenu, mogą mieć różne skale np:
- 1:25000, 1:50000, 1:10000 . Im większa liczba po dwukropku tym mapa mniej dokładna.

NAMIOT
Płachta rozpinana na specjalnych pałąkach(rurkach wprowadzanych w tunele materiału namiotu). Ma za zadanie ochronę przed wiatrem, deszczem i .. gapiami. Z grubsza namioty można podzielić ze względu na konstrukcję na dwupowłokowe i jednopowłokowe, czyli popularnie z tropikiem i bez bez tropiku. Zaletą przeważających na rynku namiotów dwupowłokowych, jest zwiększona izolacyjność - to, że rzadziej przemakają, zwykle lepsza wentylacja, zwłaszcza w ciepłym klimacie gdzie niezbędna jest jednoczesnie moskitiera. Podstawową wadą zwiększona masa, skomplikowanie konstrukcji, zwykle dłuższy czas rozkładania namiotu. Jednopowłokowe (bez tropiku) zazwyczaj są prostymi w konstrukcji i "stawianiu", zwykle popularnymi i tanimi namiotami. Zwykle - ponieważ istnieją specjalistyczne i drogie namioty np. Gore-Tex'owe. Poza tym konstrukcja stelaża wymaga kolejnego podziału na: wolnostojące (samonośne) i odciągowe. Polecamy namioty dwupowłokowe, samonośne ... czyli np. konstrukcja typowego 2, 3,(...) pałąkowego IGLOO - takie, które można rozstawić bez odciągów, szpilek itd., konstrukcja jest sztywniejsza i lepiej wytrzymuje np. silny wiatr lub grubą warstwę śniegu . Do tego są znacznie szybsze w rozstawianiu, nie trzeba długo szukać i przygotowywać ewentualnego miejsca na biwak.

NARTY SKI TUROWE
- różnią się od zjazdowych wytrzymałością, wagą - są lżejsze - i dobrym prowadzeniem w każdych warunkach śniegowych. Posiadają zaczepy na "foki" i czasem dziurkę w dziobie.

"PIPS"
- Wykrywacz zasypanych w lawinie. urządzenie elektroniczne , działające jako nadajnik lub odbiornik fal radiowych. Kiedy wychodzimy w góy należy nastawić go na nadawanie, w razie zejścia lawiny ratownicy lub świadkowie wypadku włączą swoje urządzenia na odbiór i bedą namierzali sygnał pochodzący z pipsa osoby zasypanej.

PLECAK
Rodzaj worka na szelkach do przenoszenia rzeczy turysty.
Podział ze względu na zastosowanie i pojemność.
- 10 -35 l. - plecaczki popularne, służą jako codzienny bagaż w mieście i doskonale sprawdzają się na krótkich wypadach. Zwykle nie posiadają żadnego stelaża. Mają pomieścić notatnik, kurtkę przeciwdeszczową, polar, okulary itd.. Wbrew pozorom powinny być solidne i wytrzymałe, a to ze względu na częste lub bardzo częste używanie. Powinny mieć przynajmniej jedną kieszonkę.
- 30-50 l. - plecaki "wypadowo-wycieczkowe". Często, zwłaszcza te większe posiadają już stelaż, zwykle wewnętrzny w postaci pianki, czasem usztywnianej innym materiałem. Powinny zapewniać wygodny transport już do ok. kilkunastu kilogramów (te większe). W związku z tym wiele z nich wyposażono w pas biodrowy. Wiele modeli doskonale nadaje się do wyjazdów wspinaczkowych pod- i w ścianę oraz jako plecaki trekkingowe, jeżeli poruszamy się w dość cywilizowanym terenie i nie musimy taszczyć sprzętu biwakowego.
- 45-80 l. - wycieczkowo-wyprawowe, służą do transportu wszystkiego co ze sobą zabieramy na długi wyjazd. Powinny zapewnić maksymalny komfort, być bardzo wytrzymałe i lekkie- nie więcej niż 3 kg. Powinny mieć kilka kieszeni wewnętrznych. i zewnętrznych. Bardzo wygodne są w tym wypadku niedoceniane kieszenie boczne.
- powyżej 80 l. - całkowita pomyłka. Jeżeli używacie takiego plecaka to nie umiecie się spakować (albo litraż jest przesadzony). Najlepiej od razu zgłoście się do ortopedy albo neurologa (kręgosłup !), a potem do sklepu po mniejszy plecak !

POZIOMICE
- element mapy, linie łączące punkty terenu o tej samej wysokości.

PULKI
- płaskie saneczki, z dwoma dyszlami , które można przytroczyć do uprzęży osoby ciągnącej, idealne do trasnportu po śniegu.

RAKI
- specjalne ostrza, mini nożyki montowane do butów, zapobiegające ślizganiu się podeszwy na lodzie. Kiedyś takie ostrza były przywiązywane do butów taśmami, obecnie są mocowane na zatrzaskach do usztywnionych butów

REEPSZNUR
Najczęściej konstruowany podobnie jak lina (te same materiały), jest on jednak przeznaczony tylko dla statycznych naprężeń, co oznacza, że wspinacz nie powinien się nim asekurować lub z nim spadać. Może być natomiast zastosowany podczas regularnego wymiarowania, do cumowania lub do podobnych celów.

SKI STOPERY
- urządzenie zabezpieczajšce przed odjechaniem narty i zgubieniem w przypadku jej wypięcia. Ski stopery przymocowane są do nart w części pod butem.

SMARY NARCIARSKIE
- służą do nadania narcie większych właściwości poślizgowych a także jej konserwacji. Kiedyś używano do tego celu parafiny. Obecnie mamy do wyboru specyfiki do smarowania na gorąco i na zimno, w formie past, aerozoli, kostek itp.
Smary oznakowane są kolorami:
- żółty- smary miękkie, używane przy wyższych temperaturach, w okolicy 0 stopni,
- czerwony - smary średnie,
- niebieskie - smary twarde używane przy dużych mrozach , od -10 stopni C.

SONDA LAWINOWA
Skręcany z kawałków kilkumetrowy pręt metalowy o średnicy kilku milimetrów. Przez "nakłuwanie" lawiniska poszukujący sprawdza czy w lawinisku znajdują się ofiary.

SYSTEM RECCO
Składa się z dwóch "elementów", elektronicznego "guziczka" zaszytego w ubraniu użytkownika i radarów, które posiadają poszukujący. Radary wysyłają sygnał, który jest odbijany przez "guziczek". System ten używany jest także w polskich ubraniach, np. firma Hi Mountain produkuje kurtki z takimi urządzeniami.

SZNUR LAWINOWY
Sprzęt mający ułatwić odnalezienie porwanego przez lawinę - to kawałek kolorowego sznurka lub taśmy o długości od kilku do kilkunastu metrów z zaznaczoną odległością od końca. Sznur taki ciągniemy za sobą w terenie zagrożonym. W razie zasypania jest szansa, że jakaś część pozostanie ponad śniegiem i będzie widoczna dla poszukujących.

ŚRUBA LODOWA
-specjalna śruba z bardzo wytrzymałego materiału, pusta w środku, ze specjalnym uchem, służy do asekuracji, poprzez osadzenie w lodzie.

UPRZĄŻ
System taśm,(rodzaj spodenek) które wspinacz zakłada na siebie i następnie przywiązuje do nich linę. Mogą być biodrowe lub biodrowo-piersiowe.

WIĄZANIA SKI TUROWE
- mają specjalną konstrukcję, która umożliwia "uwolnienie" pięty i łatwe poruszanie się w narciarskim chodzie jak na biegówkach. Te same wiązania możemy usztywnić całkowicie i otrzymujemy po chwili pełnowartościowy zestaw zjazdowy.

 


Podziel się:

szkolagorska.com od 2000 r. | Polityka bezpieczeństwa
Kopiowanie, modyfikowanie oraz transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób, powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach serwisu materiałów dozwolona jest wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu. | kolokacja serwerów AMSNET