aktualnoœci kadra oferta imprezy centrum poradnik przyjaciele kontakt
o nas
baza Szkoły
oferta SG
CENTRUM SKITUROWE
najczęściej zadawane pytania
wypożyczalnia sprzętu
galeria
napisali o nas
wybierasz się do nas, sprawdź pogodę:
zobacz: kamerę i aktualną temperaturę


JAK?

Jak zachować się na stoku - kodeks FIS (żródło: www.kopa.com.pl)

1. Wzgląd na innych narciarzy:
Każdy narciarz musi się zachowywać w taki sposób, aby nikomu nie zagrażać i nie przynosić szkody.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy:
Każdy narciarz musi dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, do warunków terenowych i pogody.
3. Wybór śladu zjazdu:
Zbliżający się od tyłu narciarz musi wybrać taki tor zjazdu, który nie zagrozi zjeżdżającym przed nim narciarzom.
4. Wyprzedzanie:
Wyprzedzać można od góry lub z dołu, po stronie prawej lub lewej, zawsze w takiej odległości, która wyprzedzanemu narciarzowi pozostawi wystarczającą przestrzeń dla wszelkich jego ruchów.
5. Obowiązki narciarza znajdującego się niżej i przecinającego teren:
Każdy narciarz, który chce wjechać na trasę zjazdową, względnie chce przeciąć teren narciarski, musi się upewnić patrząc w górę lub w dół czy nie stworzy to niebezpieczeństwa dla niego i innych. To samo obowiązuje po każdym zatrzymaniu się.
6. Pozostawanie na trasie:
Każdy narciarz musi unikać zatrzymywania się bez potrzeby na trasie zjazdowej w miejscach przewężeń lub źle widocznych. Narciarz, który upadł musi opuścić to miejsce tak szybko jak to tylko możliwe.
7. Podchodzenie:
Narciarzowi podchodzącemu wolno to robić tylko poboczem trasy; w przypadku złej widzialności musi to pobocze opuścić. To samo obowiązuje narciarza, który schodzi pieszo.
8. Przestrzeganie znaków:
Każdy narciarz musi stosować się do oznakowania na trasach zjazdowych.
9. Zachowanie się przy wypadkach:
W razie wypadku na każdym narciarzu spoczywa obowiązek pomocy.
10. Stwierdzenie tożsamości:
W razie zaistniałego wypadku, każdy świadek lub uczestnik wypadku, niezależnie od tego czy jest winny czy nie musi podać swoje dane osobowe.
MIĘDZYNARODOWA FEDERACJA NARCIARSKA


Jak zachować się kiedy zgubimy się w górach?
-przede wszystkim nie iść dalej
-kiedy mamy komórke dzwonimy do GOPR pod nr 0601100300,
-kiedy komorka jest wyładowana wyciagamy baterie i wsadzamy na chwile pod koszulę- rzadko ale może sie zdarzyć, że jeszcze przez chwile zadziała,
-kiedy brak telefonu, zawsze staramy się wrócić po własnych śladach jeśli są widoczne lub czekamy w osłoniętym miejscu aż nadjedzie pomoc.
-nadawaj sygnał wzywania pomocy 6 razy na minute tzn, krzycz lub migaj latarką, lusterkiem co 10 sekund przez minutę a potem zrób minutę przerwy, odpowiedzią jest sygnał 3x na minutę.

Jak zostać ratownikiem GOPR?
Zastanów się czy:
- masz dobrą kondycje fizyczną,
- jesteś w wieku od 18 do 35 lat,
- masz stabilną sytuację finansową,
- nie masz lęku wysokości,
- mieszkasz na terenie działania grupy GOPR, z która chcesz się związać,
- znasz topografię gór, które są terenem działania tej grupy,
- posiadasz średnie umiejętności jazdy na nartach,
- znasz budowę i anatomię ciała ludzkiego i posiadasz wiedzę za zakresu podstawowego kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej.
- masz chęci na wielotygodniowe szkolenia, poświęcenie czasu wolnego,
- czujesz wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym,
Jeśli tak to powinieneś zgłosić sie do GOPR. Tam przed Komisją Egzaminacyjną zdać egzamin z jazdy na nartach, topografii gór i umiejętności pierwszej pomocy a następnie znaleść 2 ratowników, którzy potwierdzą Twoje kwalifikacje i zgodzą się wprowadzić Cię do grupy. Po spełnieniu tych wymagań zostajesz ratownikiem kandydatem. Staż kandydacki trwa 2 lata i nie można go skracać.
W trakcie jego trwania musisz zaliczyć szereg szkoleń i odbywać pod okiem innych ratowników dyżury w stacjach GOPR. Na koniec kandydat odbywa kurs I stopnia, zakończony trudnym egzaminem. Po zakończeniu stażu na wniosek naczelnika grupy, Zarząd Grupy przyjmuje kandydata w poczet członków.

Jak posmarować narty?
Usuń stary smar za pomocą cykliny metalowej lub zmywacza do smarów. Rozgrzej smar za pomocą żelazka i rozprowadź go równomiernie po ślizgu. Odstaw narty do czasu aż smar ostygnie.
Kiedy smarujesz narty "na zimno" wytrzyj do sucha ślizg, postaraj sie go trochę rozgrzać pocierając ręką i smaruj dokładnie kostką po powierzchni ślizgu.

Jak poruszać się po terenie zagrożonym lawinami
- idź tak szybko jak tylko możesz, nie skacz, nie odpoczywaj w takim terenie
- wybieraj drogę na obrzeżach terenu zagrożonego, tak żeby łatwo można było uciec przed czołem lawiny,
- idź sam, niech pozostałe osoby, jeśli to możliwe poczekają aż pokonasz zagrożony odcinek,
- staraj się iść jak najwyżej ,
- nie zapinaj pasa biodrowego ani piersiowego od plecaka, powinien być tak założony, żeby można było łatwo się go pozbyć
- należy ciepło się ubrać, pozapinać odzież, założyć kaptur,
- staraj się używać sprzętu ułatwiającego poszukiwania: "pipsów", sznurów lawinowych

Jak wybrać dobre buty turystyczne
Niezależnie od typu butów wszystkie podlegają kilku zasadom w trakcie doboru.
- Muszą być przede wszystkim wygodne, nie gnieść i nie obcierać, zapewniać maksymalny komfort i dobre ukrwienie naszych stóp.
- Podeszwa musi odznaczać się bardzo wysoką przyczepnością na różnorodnym podłożu ( mokre i omszałe kamienie, błoto, mokrej trawie ) , w zakresie większym niż na to wskazuje typowe zastosowanie danego buta ( np. lekkie "treki" nie mogą ślizgać się na śniegu ).
- Powinny amortyzować wstrząsy spowodowane stąpaniem po twardym podłożu. Warstwy amortyzujące szczególnie istotne są pod piętą i zwykle są częścią podeszwy.
- Muszą chronić stopę przed niedogodnościami terenu i klimatu ( wilgoć, zimno, urazy mechaniczne ...), stopa niezależnie od wszystkiego powinna być sucha .
- Muszą odznaczać się wysoką wytrzymałością i trwałością.
- Buty muszą"trzymać". Stopa nie może w żadnym wypadku "pływać" na boki , a już zupełnie niedopuszczalne jest aby stopa przemieszczała się do przodu podczas zejść, przez co palce będą boleśnie ugniatane przez przód buta. Można to sprawdzić w następujący sposób: Należy stanąć w przymierzanych butach na schodach, zaczepić obcas o krawędź stopnia i przechylić buty czubkami w dół, starając się wepchnąć palce jak najgłębiej. W żadnym wypadku palce nie mogą dochodzić do końca. Należy jednak zadbać o odpowiednie zasznurowanie butów. W większych, zachodnich sklepach buduje się specjalne sztuczne, skaliste "górki" do przymiarki obuwia turystycznego.
- Powinny być poza tym jak najlżejsze, ale po spełnieniu wszystkich pozostałych parametrów. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy ciężar na stopach męczy nas wielokrotnie bardziej niż np. w plecaku.

Jak wybrać dobry plecak?
-Tkanina powinna być bardzo wytrzymała, najlepsza oryginalna CORDURA (nie jak nam kiedyś wmawiano CODURA - tania podróbka)
- Zamki - jak najmocniejsze i najsolidniejsze ! Gruby "zamczor" z napisem OPTI, YKK, SALMI to znak, że możemy się uspokoić.
- Klamry - dobre to takie, które nie puszczają, nie pekają (nawet na mrozie i przy silnych uderzeniach) są łatwe do odpięcia - nawet w rękawicach.
- Stelaż - powinien nadać wystarczającą sztywność tyłowi plecaka, dać się modelować i jednocześnie nie deformować samoczynnie.
- System nośny - ideał (nie istnieje) nie uciska, nie uwiera i nie odparza; trzyma tył plecaka jak najdalej od naszej skóry, dając możliwość wentylacji. Bardzo ważny jest dobór długości plecaka, paski ramieniowe powinny być zaczepione powyżej linii ramion użytkownika - plecak (zwłaszcza duży) nie powinien na nich wisieć a jedynie opierać się przed "oderwaniem" do tyłu. Główny ciężar należy oprzeć na pasie biodrowym.
- Jeżeli jest to plecak o prostej, bezstelażowej konstrukcji, "plecy" powinny być wykonane z materiału zapewniającego maksymalną"oddychalność".
- Zwróćcie baczną uwagę na dodatki, tj. kieszenie (konstrukcja w klapie- np. czy są przegródki), zaczepy na czekany, możliwość przytroczenia dodatkowego ekwipunku (materac, raki, itd.)
- czy producent dołączył dodatkowe troki , a także na ogólną funkcjonalność danego modelu

Jak zakonserwować buty turystyczne?
Brudne buty należy oczyścić szczotką, wilgotną gąbką lub umyć w letniej wodzie i wysuszyć w temperaturze pokojowej ( nie na piecu lub grzejniku ! ), następnie zaimpregnować jednym z odpowiednich dla danego materiału preparatów, np. SCARPA, NIKWAX, EDELRID.
Przetrwają wtedy wiele kilometrów bieżących .

Jak wybrać dobry namiot?
Jeżeli zamierzasz dużą część roku spędzać nocując w namiocie, zwłaszcza jeżeli będą to długie wyjazdy - warto zapłacić "każdą" cenę za naprawdę dobry namiot. Oszczędzi to bardzo wielu problemów w trakcie wędrówki. Namiot będzie w tym czasie twoim domem, miejscem gdzie powinieneś móc wypocząć. Jeżeli nie stać Cię na dobry namiot to po prostu zrezygnuj od razu z noszenia "balastu". W większości przypadków na odludziu można spać ( w Polsce to jaszcze mało popularne ) "pod gołym niebem". Ewentualnie można pokusić się o samodzielną budowę namiotu, tj. płachty namiotowej z odciągami.... Zastanów się w jakich warunkach, w ile osób i gdzie - czyli jak zamierzasz używać namiotu - i pod tym kątem dokonaj wyboru, np. jeżeli jeździsz zimą potrzebujesz więcej miejsca na bagaże. Zwróć uwagę, że przy wyborze wielkości istotna jest nie tylko powierzchnia, ale i kubatura, czyli objętość. Tak, tak. Niektóre firmy "cwanie" podają zawyżoną wielkość podłogi, nie uwzględniając wysokości namiotu na brzegach. Jeżeli jest za nisko, będzie to jedynie miejsce na bagaż.
Sprawdź jak i z jakich materiałów jest wykonany dany model.
- Pałąki - najlepsze są elastyczne rury aluminiowe, w tym tak renomowane jak EASTON - "król pałąków"; są lekkie, wytrzymałe, łatwe w naprawie.
-Tropik - jak najszczelniejszy, jak najlżejszy, jak najwytrzymalszy. To są trzy priorytety, z nich wynika, że powinien być wykonany z superlekkiego polamidu (nylon) / poliestru, najlepiej wzmocnionego - Rip-Stop, powlekanego np. silikonem, poliuretanem; mieć podklejone lub powleczone (sil.) szwy. Zwróćcie uwagę na odstęp między namiotem wewn. a tropikiem - w żadnym wypadku, przy prawidłowo rozstawionym namiocie nie powinien on dotykać namiotu wewnętrznego. Zwłaszcza w namiocie zimowym (pełnorocznym, 4-sezonowym,...) odstępy powinny być duże.
- Namiot wewnętrzny- lekki, przewiewny; powinno dać się go rozstawić niezależnie (bez tropiku), a także powinien zapewniać całkowitą ochronę przed owadami (uwaga odwiedzający północne lasy latem !).
- Podłoga - powinna być z jednego kawałka (lub mieć podklejone szwy !) szczelnej i lekkiej, powlekanej tkaniny polimerowej (poliamid, poliester). Jeżeli podłoga wykonnana jest z lekkiej tkaniny to karimaty używamy miedzy podłożem a podłogą (na zewn. namiotu !) - tylko na śniegu wkładamy je do środka gdyż wtedy nic nie grozi podłodze. Ewentualnie można ze sobą wozić tkaninę lub matę ochronną - pod podłogę.
- Porządne firmy dodają zestaw naprawczy (łatki, linki, rurka do naprawy stelaża alu,...), no i gwarancję !

Idealnym wydaje mi się połączenie idealnie szczelnego tropiku (+ okienka wentylacyjne) z bardzo dobrze wentylowanym namiotem wewnętrznym oraz bardzo szczelną i wysoko wywiniętą podłogą. O wadze już nie muszę wspominać ...

Jak dobrać buty skiturowe? (pdf)

 


Podziel się:

szkolagorska.com od 2000 r. | Polityka bezpieczeństwa
Kopiowanie, modyfikowanie oraz transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób, powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach serwisu materiałów dozwolona jest wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu. | kolokacja serwerów AMSNET