WARSZTATY FOTOGRAFII CYFROWEJ

Organizowane coroczniewarsztaty w Samotni to spora dawka wiedzy - od teorii do praktyki. Podczas pleneru omawiamy zagadnienia z podstaw fotografii, obsługi aparatu, obróbki zdjęć, ale przede wszystkim fotografujemy.

TERMIN:

Listę uczestników kursów zamykamy na dwa tygodnie przed datą jego rozpoczęcia.
Kursy odbywają sie przy min 6 osobach.
Możliwość uzgodnień terminów indywidualnych.
Początek zajeć o godz. 12.00 w schronisku Samotnia, koniec o godzinie 10.00 ostatniego dnia.

PROGRAM DNIA
- wykład teoretyczny,
- fotografowanie w plenerze,
- przegląd i omówienie wykonanych w ciągu dnia zdjęć,
- zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć,
- pokaz slajdów,
- wieczorne rozmowy o fotografii.
Oczywiście w tzw. międzyczasie zaplanowane są posiłki i zwiedzanie Karkonoszy.

CENA:
878zł - obejmuje 1 poziom
W cenę wliczone są:
- noclegi od czwartku do niedzieli. w pokojach wieloosobowych( możliwy nocleg w mniejszych pokojach za dopłatą)
- wyżywienie od obiadokolacji w czwartek do śniadania w niedziele
- wykłady, ćwiczenia praktyczne,
- dostęp do sieci internet (z własnym komputerem - uwaga: konieczność posiadania karty sieciowej LAN lub WIFI);

CO WARTO ZABRAĆ :
- własny aparat( najlepiej cyfrowy) obowiązkowo!
- komputer typu laptop - bardzo pomocny (bardzo pomocny, lecz nie obligatoryjny).

Kameralna atmosfera karkonoskich spotkań z fotografią, buduje niepowtarzalny nastrój pozostający na długo w pamięci uczestników warsztatów i jest impulsem do dalszej pracy twórczej.
Dzielenie się z Wami wiedzą i wieloletnim doświadczeniem sprawia nam ogromną przyjemność, dlatego też nasze zajęcia nie mają charakteru masowych kursów.
Za każdym razem w warsztatach może brać bowiem udział maksymalnie dziesięcioosobowa grupa uczestników.
Poziom I

Praca z aparatem - jak używać cyfraka, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Formaty zapisu zdjęć, tryby tematyczne i manualne, ustawianie parametrów aparatu, ekspozycja, balans bieli, głębia ostrości, praca z lampą błyskową, budowa aparatu.
Nauka kreowania obrazu - podstawowe aspekty fotografii, potrzebne do wykonywania dobrych zdjęć. Kompozycja, świaświatło, barwa, głębia obrazu, perspektywa, ruch. Podstawowe właściwości zdjęć: portretowych, pejzażowych, architektury, makro i panoramicznych. Wykorzystanie filtrów.
Warsztat cyfrowy - jak wykorzystać do poprawy zdjęć komputer i bezpiecznie archiwizować dane. Podstawowa obróbka zdjęć, poprawa jakości ujęć, usuwanie niedoskonałości oraz błędów, sposoby kreacji obrazu, filtry, archiwizacja i katalogowanie, przygotowanie zdjęć do druku, prezentacja fotografii, wykonanie portfolio, skanowanie i drukowanie fotografii.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne. Omawianie zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów.

Poziom II

Specyfika cyfrowego zapisu obrazu. Fotografia analogowa a cyfrowa, ocena obrazu, systemy zapisu i kompresji zdjęć, algorytmy cyfraka, artefakty.
Rejestracja obrazu. Wybór sprzętu, przygotowanie i praca z cyfrakiem, praktyczne zastosowania algorytmów oraz parametrów aparatu, korekcja ustawień, uzyskiwanie poprawnej kolorystyki zdjęć, wykorzystanie RAW-a, czyszczenie matrycy.
Obróbka obrazu i archiwizacja zdjęć. Przygotowanie warsztatu cyfrowego, kalibracja monitora, wybór sprzętu oraz oprogramowania, ocena i korekcja obrazu, techniki poprawy jakości zdjęć, praca z wykorzystaniem warstw i masek, retusz oraz kolorowanie starych fotografii, konwersja ujęć do czerni i bieli, usuwanie szumu, efekty specjalne, łączenie zdjęć w panoramę, przygotowanie prezentacji, portfolio oraz drukowanie zdjęć.

Poziom III

Wprowadzenie:
- specyfika cyfrowego zapisu obrazu,
- ogólne zasady i parametry oceny fotografii,
- systemy zapisu i kompresji zdjęć,
- sprzęt, system i programy do obróbki obrazu,
- wybór systemu i programów komputerowych,
- przygotowanie i organizacja warsztatu pacy.
Rejestracja obrazu:
- wykorzystanie algorytmów oraz optymalizacja ustawień cyfraka,
- wybór i zasady używania formatów zapisu zdjęć (RAW, JPEG, TIFF),
- korekcja kolorystyki (ustawienie balansu bieli, stosowanie szarej karty),
- wykorzystanie dodatkowych akcesoriów.
Warsztat cyfrowy:
- kalibracja urządzeń (monitor, drukarka etc.),
- optymalizacja oprogramowania,
- profile barwne,
- katalogowanie i archiwizacja ujęć,
- skanowanie i drukowanie zdjęć.
Obróbka fotografii:
- ocena obrazu i jego korekta,
- "wywoływanie" RAW-ów,
- usuwanie artefaktów,
- przetwarzanie wsadowe,
- efekty specjalne,
- praca z maskami i warstwami,
- przystosowanie parametrów obrazu dla różnych mediów (drukarnia, Internet, samodzielne drukowanie).

Czyli co, jak, gdzie, kiedy i czym fotografować, ale przede wszystkim spędzisz trzy dni na robieniu zdjęć. A to wszystko w miłej atmosferze, na zajęciach teoretycznych i praktycznych w przepięknych Karkonoszach!