aktualnoœci kadra oferta imprezy centrum poradnik przyjaciele kontakt
o nas
baza Szkoły
oferta SG
CENTRUM SKITUROWE
najczęściej zadawane pytania
wypożyczalnia sprzętu
galeria
napisali o nas
wybierasz się do nas, sprawdź pogodę:
zobacz: kamerę i aktualną temperaturę

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 |
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | galeria |


Górski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
10.01.2010

Niestety, 9. Górski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Niestety, bo takiej imprezy, takiej atmosfery i takich ludzi nie ma nigdzie indziej o żadnej porze roku.

Impreza zaczynała się tradycyjnie w piątek. Wtedy do właśnie postanowiło dać o sobie znać globalne ocieplenie. Przywaliło śniegiem, jakiego najstarsi drogowcy nie pamiętają - no w każdym razie nie pamiętają co należy wtedy robić.

I wydawało by się, że stan dróg i drogowców i ilość białej puchu zniechęci ludzi do przyjechania, często z drugiego końca Polski, praktycznie na jeden wieczór do Samotni. Wierzyć w to można było jeszcze w sobotnie przedpołudnie, ale wieczorem jak dowaliło... ludzi (bo śnieg już był) to pomyślałem, że oprócz licytowania miejsc do siedzenia na głównej sali trzeba będzie zlicytować cm2 przestrzeni na korytarzach.

Zjechali jak zwykle Ci, którzy są tutaj od 9 lat. Ma się magiczne, wspólnotowe doznanie, że poprzedni finał skończyła się dopiero co - ot kilka dni temu, a my spotykamy się znowu. Niestety jednak nie wszyscy - zabrakło Piotra Morawskiego, który wiosną został w białych śniegach na zawsze - były jednak Jego zdjęcia - które na licytacji osiągnęły okrągłą sumę.

Samotnię odwiedzili prawdziwi Tybetańczycy którzy opowiadali o swoim zniewolonym kraju, swojej kulturze i ... kuchni. Dla wszystkich chętnych przyrządzili pyszną tradycyjną tybetańską zupę. Sami później udali się na posiłek . podano drób z ziemniakami i kapustę po pekińsku.

Licytacja rozpoczęła się punktualnie o 21.48. Rozgrzany do czerwoności tłum napierał na dzielnych wolontariuszy w drzwiach skandując "Open the door!". Na początek na licytacji poszły miejsca siedzące w pierwszych rzędach - za okrągłe kilka stówek. Potem było już tylko lepiej. Sala pękała w szwach. Wystawiono rzeczy wzruszające, podniosłe, pamiątkowe i tradycyjne. Jurek Kostrzewa nie zaskoczył . jego przedmiot pochodził z tych samych okolic co słynna już koteka. Bogdan Jankowski przekazał arcyciekawe pamiątki z wyprawy na K2, a niewątpliwym hitem wieczoru był świeżo odnaleziony ślad Yeti odciśnięty w śniegu. Znalezisko było zjawiskowe i nabył je Człowiek-Który-Może-Kupić-Wszystko za okrągłą kwotę. Buty Marka Kamińskiego, które były na obu biegunach, a które w sytuacjach awaryjnych mogłyby służyć jako mini kajaczki też osiągnęły znaczące kwoty, jednak kiedy nowy nabywca przekonał się, że naprawdę były używane, od razu szlachetnie przeznaczył je na licytację za rok.

Warto też chwilę zatrzymać się na osobach prowadzących licytację. Tradycyjnie już był to Zbyszek Piotrowicz (ten normalny) i Tomek Banasiewicz (ten mniej).
Ten ostatni dotarł do Samotni o kulach!!! Ach, gdyby gdzieś na sali był lekarz, albo choćby chirurg, na pewno zakazał by mu tak długiego obciążania chorej nogi. Niestety... Do tego, nie do końca wiadomo w jaki sposób, na aukcji poszła jedna z owych trzymających El Banano w pionie kul . więc resztę licytacji musiał spędzić oparty o ścianę... Po licytacji też tradycyjnie rozpoczęła się Impreza. I byłaby tradycyjną samotniową imprezą . czyli skończyłaby się gdy pierwsi goście schodziliby się śniadanie . jednak tym razem było inaczej. Za barem stanęła sympatyczna barmanka, która jednak finału WOŚP w Samotni do tej pory nie przeżyła... . O czwartej zarządziła rychły koniec imprezy. Świadom zagrożeń, jakie niosło ogłoszeniu tego komunikatu, Kurczak zajął się trudnymi negocjacjami. Wił się przy barze niczym Jim Carrey w pewnej znanej komedii. Dedykował piosenki i robił maślane oczy. Udało się. Do wpół do piątej. Potem nawet TE oczy nie pomogły.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbyły się arcyciekawe prezentacje, których niestety nie obejrzałem ze względu na niemożność wepchnięcia się do sali prezentacyjnej - mimo tego, że były dwa ekrany i pół kilowata nagłośnienia. Istnieje pomysł, żeby w przyszłym roku wystawić telebim na rynku w Karpaczu.

Z kronikarskiego obowiązku podajmy kwotę którą udało się zebrać w Samotni - 30620.93 pln - KOLEJNY REKORD POBITY !!!!

Poorkiestrowe wpłaty ciągle trwają.

Tegoroczny finał opisał:
Maciej Sokołowski,
Biuro Turystyki Aktywnej KOMPAS
www.kompas.pl

Składamy szczególne podziękowania Leszkowi Czarneckiemu, Bernardowi Afeltowiczowi i Jankowi Liszkowskiemu

Do zobaczenia za rok!

Magdalena i Marek Arcimowicze i przyjaciele!!





Program:

PIĄTEK 8.01.2010

SALA NA PIĘTRZE

21.00 - Blok filmowy z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
FOR THE MASSES 4 min
DOSTROIĆ ŻYCIE (ANDY PARKIN - A LIFE IN ADAPTATION) 28 min
KOLEJKA LINOWA (DIE SEILBAHN) 7 min
KARL 55 min
MIEJSKIE SKAŁY - ZASTRZYKI GÓR W MIEŚCIE (URBAN ROCKS) 15 min
SĄSIEDZKIE POGOTOWIE Z KOTRYSKIEJ POLANY 9 min
W DRODZE 50 min

SOBOTA 9.01.2010

11.30 - "Wenezuela o smaku mango" - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
12.30 - "10 lat po Koronie" - Anna Czerwińska
13.30 - "Pogranicze" - Bernard Afeltowicz
14.30 - "Skiturowa wyrypa" - Michał Zawadzki, Tadeusz Hensel
15.30 - TYBET - prezentacja komiksu i filmu
16.30 - "Anegdotki Leszka Cichego o zimowej wyprawie na Mount Everest" - Leszek Cichy
17.30 - "Zimowa eksploracja" - Krzysztof Wielicki
18.30 - TYBET - pokaz slajdów
19.30 - "Rekord 2009" - Leszek Czarnecki
20.30 - Sprzedaż fantów prowadzona przez Tomka Banasiewicza, Zbyszka Piotrowicza i Piotra Pustelnika !!!

SALA NA PIĘTRZE

11.00 - blok filmowy z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
ZJAZD (STEEP) 90 min
PTAKI NIELOTY 16 min
GROZNY DREAMING 95 min
KRZEPKI STULATEK ZNAD MORSKIEGO 25 min
ROSYJSKA ŚCIANA K2 (RUSSIA'S FACE OF K2) 62 min
RELACJA Z PRZEGLĄDU FILMÓW GÓRSKICH IM. ANDRZEJA ZAWADY W LĄDKU ZDROJU 71 min

NIEDZIELA 10.01.2010

10.00 - "Projekt 9000" - Bogusław Ogrodnik
11.00 - "Nowa Zelandia - tam gdzie zaczyna się dzień" - Anna i Marcin Szymczakowie
12.00 - "Broad Peak 2009" - Piotr Snopczyński
13.00 - "Przez bagna i Selwę na granicy wenezuelsko-gujańskiej" - Michał Kochańczyk
14.00 - "50 lat KPN - przyroda, udostępnianie, edukacja"
15.00 - wspólne zdjęcie przed Samotnią
15.30 - "Cztery Pory roku w Górach Stołowych" - Park Narodowy Gór Stołowych


PROGRAM W ROZBUDOWIE


FILMY Z PRZEGLĄDU FILMÓW GORSKICH W LĄDKU ZDROJU

Piątek 8 stycznia, godz. 21:00, czas trwania filmów 168 minut, (czyli 2h 48)

FOR THE MASSES

USA 2007
Animacja i dźwięk: Corrie Francis
Produkcja: University on Southern California
Czas: 4 minuty
Nostalgiczna opowieść rysunkowa o ingerencji cywilizacji w świat przyrody. Oryginalna, płynna animacja opowiada nie tylko o industrialnej ekspansji człowieka, ale także o niegasnącej potrzebie dbałości o świat, z którego się wywodzimy, a który zredukowaliśmy do masowych pikników na skraju lasu.

DOSTROIĆ ŻYCIE (ANDY PARKIN - A LIFE IN ADAPTATION)

Wielka Brytania 2008
Reżyseria: David Fair
Produkcja: Pip Piper, Dominic Green
Czas: 28 minut
Impresja biograficzna o Andy Parkinie, wspinaczu i artyście. Parkin urodził się w Sheffield w Anglii, ale od 1984 roku mieszka i tworzy w Chamonix. Narratorem "A Live in Adaptation" jest jego bohater. Andy opowiada o swojej filozofii życiowej, w której łączy się pasja wspinacza i pasja artysty plastyka. Sprawna kombinacja technik: filmowej, diaporamy i reporterskiego wywiadu.

KOLEJKA LINOWA (DIE SEILBAHN)

Szwajcaria 2008
Reżyseria: Claudius Gentinetta, Frank Braun
Czas: 7 minut
Komediodramat turystyczny o wyprawie starszego jegomościa na szczyt wielkiej góry... koleją linową. Jak się okazuje, żeby sprowokować dramatyczną przygodę w górach wcale nie potrzeba zakładać raków i dziabać lodu czekanem, albo co najmniej mieć kiepskiego przewodnika. Wystarczy zwykły... katar. Żaden jednak dramat niestraszny, gdy w kieszonce mamy zapas plastrów na rolce i magiczne zaklęcie: Et voilá!

KARL

Włochy 2009
Reżyseria: Valeria Allievi
Produkcja: Mountnet Srl.
Czas: 55 minut
Melancholijna, nostalgiczna opowieść o Karlu Unterkircherze, włoskim alpiniście, który w 2004 roku zasłynął wejściem w jednym sezonie bez wspomagania tlenem na Mount Everest i K2. W lipcu 2008 roku Unterkircher zginął podczas próby wytyczenia nowej drogi na Nanga Parbat. Film opowiada o życiu człowieka uważanego za jednego z najlepszych włoskich himalaistów. Wywiady z przyjaciółmi, rodziną i samym bohaterem przeplatane są impresjami z wysokich gór.

MIEJSKIE SKAŁY - ZASTRZYKI GÓR W MIEŚCIE (URBAN ROCKS)

Austria 2008
Scenariusz i reżyseria: Christoph Frutiger, Pascal Brönnimann
Produkcja: Mammut
Czas: 15 minut
Film o międzynarodowej ekipie wielbicieli wspinaczki w każdym wydaniu. Najpierw widzimy ich w naturze, w skałach. Później więcej miejsca poświęcone zostało ich wyczynom w mieście - Wiedniu. "Nieważne gdzie się wspinam - opowiada jeden z bohaterów - ważne, żebym się wspinał, żebym wykonywał ten rodzaj ruchu." W filmie pokazano także zabawę w slackline - czyli chodzenie na linie zarówno nisko nad ziemią, jak i wysoko, pośród dachów stolicy walca.

SĄSIEDZKIE POGOTOWIE Z KOTRYSKIEJ POLANY

Polska 2009
Scenariusz i reżyseria: Brygida Frosztęga Kmiecik
Zdjęcia: Paweł Dominik
Producent: TVP S.A. Odział Katowice
Czas: 9 minut
Janina Zoń to zażywna siedemdziesięciolatka mieszkająca na Kotrysiej Polanie w Beskidzie Żywieckim. Od 50 lat pani Janina zajmuje się odśnieżaniem dróg. Ot, podpina rankiem do konika drewniany pług i przeciera zasypane śniegiem drogi do gospodarstw odciętych od świata. Opowieść rozczulająca, z dużym walorem pięknego, góralskiego języka narracji.

W DRODZE

Polska 2008
Scenariusz i reżyseria: Paweł Wysoczański
Produkcja: Wydział Radia i TV, Katowice
Zdjęcia: Paweł Wysoczański, Michał Sosna, Filip Załuska
Czas: 50 minut
"W drodze" to opowieść o człowieku. Mietek Bieniek to były górnik, który po wypadku na kopalni został przymusowym rencistą. Z pozoru normalny, prosty facet, przy bliższym poznaniu okazuje się być kimś wyjątkowym, cóż, chyba trochę... szalonym. Oto szary człowieczek, pospolity zjadacz chleba znający jedynie język polski wyrusza w samotną, kilkumiesięczną podróż do Indii. Zamierza spotkać Dalajlamę... Kilka lat później powtarza wyprawę, tym razem w towarzystwie kamery filmowej. Wysoczański nie boi się pokazać człowieka z krwi i kości na tle inspirującej podróży w nieznane. Znakomicie nakręcona i oryginalnie zmontowana narracja.


Sobota 9 stycznia, godz. 11:00 czas trwania filmów 359 minut (czyli 6h)

ZJAZD (STEEP)

USA 2007
Scenariusz i reżyseria: Mark Obenhaus
Muzyka: Anton Sanko
Zdjęcia: Erich Roland
Czas: 90 minut
Długometrażowy dokument o niebezpiecznej przygodzie, niebywałej sprawności fizycznej i próbie uchwycenia ulotnego piękna narciarstwa. To opowieść o narciarstwie wysokogórskim, dyscyplinie sportowej, która zaistniała zaledwie 35 lat temu. Wszystko zaczęło się w 1970 roku w Masywie Mont Blanc od strony Chamonix, gdzie narciarze zaczęli próbować ekstremalnych, grożących śmiercią zjazdów. Dzisiaj kolejni śmiałkowie kontynuują tradycję tego sportu, w którym nagrodą nie jest medal, lecz czysta radość i przyjemność, jaką ze sobą niesie jazda w potężnych, dzikich i odległych górach. .Zjazd., obok wielu znakomitości narciarstwa wysokogórskiego, prezentuje postać Douga Coombsa, uważanego za jednego z największych narciarzy wszechczasów. Jego bogaty życiorys oraz tragiczna śmierć skłaniają do pytania o sens uprawiania jakże niebezpiecznego narciarstwa wysokogórskiego. Film nakręcony w przepięknych plenerach amerykańskich stanów Alaski i Wyoming oraz Kanady, Francji i Islandii.

PTAKI NIELOTY

Polska 2009
Reżyseria: Michał Dawidowicz
Zdjęcia: Jan Prosiński
Produkcja: PWSFTv iT Łódź
Czas: 16 minut
W jednej z sudeckich wsi żyje człowiek, który pomiędzy etatową robotą, pieleniem zagonów z kartoflami i miłością do swojej żony - od kilkunastu lat buduje... samolot. Krótki metraż opowiada o próbie wzbicia się w przestworza samolocikiem niemal żywcem wyjętym z karuzeli wesołego miasteczka. Czy awiatorowi uda się wznieść, polecieć? Ależ on cały czas, od kilkunastu lat pływa w przestworzach! Wprawna, mogąca zachwycić i zachwycająca klasycznymi dłużyznami "palcówka". Dawidowicza, adepta łódzkiej filmówki.

GROZNY DREAMING

Włochy 2008
Reżyseria: Mario Casella i Fulvio Mariani
Czas: 95 minut
W 2005 roku reżyser niemieckiego pochodzenia Paul Smaczny zrealizował fascynujący dokument "Knowledge Is the Beginning" opowiadający o West Eastern Divan Orchestra, młodzieżowej orkiestrze filharmonicznej, sponsorowanej przez izraelskiego dyrygenta Davida Barenboima i palestyńskiego naukowca Edwarda Saida. Fenomen orkiestry opiera się na fakcie, że jej członkami są przede wszystkim młodzi ludzie z Izraela i Palestyny, narodów od dawna ze sobą zwaśnionych. "Grozny Dreaming" opowiada o podobnym pomyśle, tyle że realizowanym przez muzyków dorosłych i w innym miejscu świata w Południowym Kaukazie. The Caucasian Chamber Orchestra powstała w 2005 r. pod dyrekcją i batutą niemieckiego kompozytora i dyrygenta Uwe Berkemera. W jej skład wchodzą m.in. muzycy z Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Rosji oraz podległych jej administracyjnie terenów Czeczenii i Dagestanu. Film opowiada o koncertach orkiestry na Zakaukaziu.

KRZEPKI STULATEK ZNAD MORSKIEGO

Polska 2008
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jan Kubiak
Produkcja: Barbara Nycz
Zdjęcia: Andrzej Skoczylas
Muzyka: Teatr Witkacego
Czas: 25 minut
Fragmenty spektaklu Teatru im. Witkacego zrealizowanego w setną rocznicę otwarcia schroniska przy Morskim Oku. Pogaduchy i wspominki Łapińskich, Skoczylasa, Słupskich i innych plus archiwalne zdjęcia.

ROSYJSKA ŚCIANA K2 (RUSSIA'S FACE OF K2)

Rosja 2008
Reżyseria: Wład Bykow
Scenariusz, produkcja: Wiktor Kozłow
Muzyka: Oleg Litwiszko
Zdjęcia: Ilijas Tuchwatullin, Nikołaj Totmianin, Aleksandr Korobkow, Gennadij Kirijewski, Witalij Gorielik, Igor Borisienko, Władimir Koczurov, Wiktor Kozłow Czas: 62 minuty
Godzinny reportaż z narodowego, rosyjskiego pogromu wschodniej ściany K2. Profesjonalnie nakręcony, solidny materiał filmowy. Żadne tam amatorstwo, ale prawdziwe wydarzenie z elementami dla nas sentymentalnej już propagandy sukcesu. Rzec można: film o druzgocącym zwycięstwie Rosjan nad K2!

RELACJA Z PRZEGLĄDU FILMÓW GÓRSKICH IM. ANDRZEJA ZAWADY W LĄDKU ZDROJU

Polska 2009
Produkcja: Next Level
czas: 71 minut


Podziel się:

szkolagorska.com od 2000 r. | Polityka bezpieczeństwa
Kopiowanie, modyfikowanie oraz transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób, powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach serwisu materiałów dozwolona jest wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu. | kolokacja serwerów AMSNET